پیش از ظهر امروز مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  استان آذربایجان غربی با حضور در محل دفتر فرماندار ماکو با وی دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان ماکو ، " شاهین علیزاده در این جلسه با تقدیر از زحمات  اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان در راستای حفظ و مرمت بناهای تاریخی و همچنین تلاش برای ثبت قلعه قبان ماکو در فهرست آثار ملی گفت : بناهای تاریخی سرگذشت وقایع دیروز و پشتوانه ای برای کسب موفقیت های آینده است و باید در حفظ و حراست از این بناها از هیچ تلاش و کوششی دریغ نشود.
وی با اشاره به غنای تاریخی و فرهنگی کشورمان افزود : گسترده گی بناهای تاریخی در سطح کشور و استان آذربایجان غربی و همچنین کمبود اعتبارات لازم موجب شده است تا نتوان به نحو مطلوب از این میراث گرانبهاء حفاظت کرد که در این راه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و سازمانهای مردم نهاد میتواند موثمر ثمر باشد.
فرماندار ماکو خاطر نشان ساخت : با هماهنگی های بعمل آمده مقرر گردیده با تخصیص اعتبارات لازم پل تاریخی روستای کشمش تپه با همکاری فرمانداری و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مرمت و بازسازی شود.
" جباری " مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی هم در این دیدار با تقدیر از توجه ویژه مسئولان شهرستان ماکو به حوزه میراث فرهنگی و دغدغه آنها برای حفظ و حراست از بناهای تاریخی گفت : با تلاشهای صورت گرفته شده از طرف اداره کل و حمایتهای مقام عالی استان و تشریح اهمیت موضوع برای مسئولان کشوری موفق شدیم قلعه قبان ماکو را بعنوان اثر تاریخی - فرهنگی به شماره 31543 در مورخ 1395/06/08در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسانیم.
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی با تاکید بر حفظ حریم بناهای تاریخی در ساخت و سازها گفت : با رعایت قوانین و مقررات این حوزه میتوانیم به نوعی دین خود را نسبت به گذشتگان ادا کنیم.
وی در پایان با اشاره به جذابیت و اهمیت پل تاریخی کشمش تپه خاطر نشان ساخت : درصورت تخصیص به موقع اعتبارات کارهای مطالعاتی ، مرمت و بازسازی این پل تاریخی  در کوتاه ترین زمان ممکن آغاز خواهد شد.