پیش از ظهر امروز جلسه هماهنگی پروتکل سرمازدگی شهرستان ماکو به ریاست خانم قربانی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار و با حضور بخشداران مرکزی و بازرگان و مسئولین ادارات ذیربط در محل فرمانداری برگزار شد . 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان ماکو ، خانم قربانی در این جلسه با اشاره به جایگاه هواشناسی در جامعه و بین عموم مردم گفت : در حال حاضر بخش مهمی از برنامه ریزی ها خصوصا در حوزه کشاورزی با استفاده از داده های هواشناسی صورت میگیرد . 
وی افزود : همه ساله به علت تغییرات ناگهانی جوی کشاورزان خسارات زیادی را متحمل می شوند که می توان با اطلاع رسانی به موقع و بروز رسانی تجهیزات و امکانات هواشناسی به کاهش خسارات کمک کرد . 
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار با اشاره به ظرفیتهای صدا وسیما ، دهیاران ، شوراهای اسلامی روستاها ، شبکه های اجتماعی و ... در بحث اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بر استفاده از آنها و همچین برگزاری دوره های آموزشی برای کشاورزان تاکید نمود . 
بخشداران مرکزی و بازرگان نیز در این جلسه در خصوص هرگونه همکاری با سازمان هواشناسی و برگزاری دوره های آموزشی با استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران اعلام آمادگی نمودند . 
سلیمانی دبیر سامانه توسعه هواشناسی کاربردی سازمان هواشناسی نیز در این جلسه با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 750 میلیارد تومان به بخش کشاورزی در استان خسارت وارد شده است گفت : اطلاع رسانی به موقع اقدام مناسبی است که می توان تا حدودی از بروز چنین خساراتی جلوگیری کرد . 
وی افزود : با هزینه 10 درصد خسارات وارد شده می توان ضمن توسعه ایستگاههای هواشناسی تا حدود زیادی خسارات را کاهش داد .
علیپور رئیس اداره هواشناسی ماکو هم در این جلسه گفت : سازمان هواشناسی یک سازمان تحقیقاتی است و رویکرد آن کاربردی کردن اطلاعات و داده ها بمنظور کمک به توسعه همه ی بخش ها است . 
وی با بیان اینکه شهرستان ماکو دارای آب و هوای نیمه خشک است افزود : میانگین بارشها در سال 304 میلی متر است که خوشبختانه با عنایت خداوند تاکنون بیش از 303 میلی متر در شهرستان ماکو بارش داشتیم . 
علیپور خاطر نشان ساخت : میانگین روزهای یخبندان در سال 106 روز در شهرستان ماکو است که این مهم باعث شده است تا کشاورزان با سرمازدگی محصولات مواجه شوند و باید در این خصوص تدابیر لازم اندیشیده شود .