فرماندار شهرستان ماکو در آئین افتتاح نمایشگاه نه به مواد مخدر و آشنایی با آثار سوء مصرف مواد مخدر گفت : مردم و خانواده ها باید پای‌کار آمده و فرهنگ پیشگیری از مواد مخدر را در خانواده و جامعه نهادینه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان ماکو ، شاهین علیزاده در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای عرصه نظم و امنیت و بخصوص شهدای مبارزه با مواد مخدر  گفت: شورای مبارزه با مواد مخدر بمنظور آگاه سازی و ترویج فرهنگ نه گفتن به اعتیاد این نمایشگاه را برگزار نموده است .

فرماندار و رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان ماکو با بیان اینکه خروجی نمایشگاه باید انتقال دهنده فرهنگ نه گفتن و بر محور مبارزه همه جانبه با این ماده خانمانسوز باشد افزود :  مردم و خانواده ها باید پای‌کار آمده و فرهنگ پیشگیری از مواد مخدر را در خانواده و جامعه نهادینه کنند.
حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم عباس نژاد دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ماکو نیز احیا و سرزنده نگهداشتن جامعه را وظیفه تمامی ارگانها دانست و گفت: در این حوزه دور نگهداشتن جوانان از مواد مخدر بسیار چشمگیر است.
وی جرائم مواد مخدر در ماکو را همانند سایر شهرهای کشور جز ۱۰ جرم اول عنوان کرد و افزود: با بالا بردن سطح فرهنگ عمومی جامعه در به حداقل رساندن جرائم باید مسئولین دخیل این امر جهادی عمل کنند.
وی تصریح کرد: طی یک سال گذشته، ۵۰۴ پرونده در دادگستری در باب تهیه، توزیع و اتقال مواد مخدر تشکیل شده است.
دادستان عمومی و انقلاب ماکو با تاکید بر اینکه ۴۵ نفر طی ۱ سال به کمپ های ترک اعتیاد ماکو معرفی شده اند، خاطرنشان کرد: این اقدام به صورت محرمانه و کاملا رایگان صورت می گیرد.
میرحیدر شفیعی فرمانده انتظامی شهرستان ماکو نیز در این مراسم ، مواد مخدر را تهدید جدی جهان امروز در سوق جامعه به بی بند و باری ابراز کرد و افزود: دخیل شدن همه مردم در بحث مبارزه با این افیونی باید به وظیفه همگانی تبدیل شود.

وی از کشف ۲۰۰ کیلو گرم انواع مواد مخدر در ماکو خبر داد و خاطرنشان کرد: کشف این میزان در تاریخ مبارزه با مواد مخدر شهرستان بی سابقه بوده است.

فرمانده انتظامی شهرستان ماکو اشرافیت اطلاعاتی نیروی انتظامی شهرستان در حوزه مبارزه با مواد مخدر را در سایه تلاش جمعی مردم، ادارات و حرکت جهادگونه نیروهای ایثارگر انتظامی دانست.

شفیعی از انهدام باند سازمان یافته ای که قصد تهیه مواد مخدر از نوع شیشه را در کارگاهی در ماکو داشتند خبر داد و خاطرنشان کرد: ۶۰ کیلو مواد پیش ساز شیشه طی یک مرحله کشف و ضبط شد.

فرمانده انتظامی ماکو بر مبارزه با فروشندگان کلان و خرد فروش مواد مخدر در حوزه ماکو اشاره کرد و گفت: شهرستان ماکو معتاد کارتن خواب ندارد و این یک برگ امتیاز برای این شهرستان به شمار می رود.

لازم به ذکر است، این نمایشگاه تا ۱۰ تیرماه از ساعت ۲۰ تا ۲۳ شب در محل بوستان امام خمینی (ره) ماکو میزبان بازدیدکنندگان است.

ارائه مشاوره های بهداشتی و درمانی از سوی متخصصین پرسنل انتظامی، بهزیستی، هلال احمر، شبکه بهداشت و درمان شهرستان ماکو، فضای مختص کودک، ایستگاه نقاشی و غرفه کتاب و محصولات فرهنگی از دیگر بخشهای جنبی این نمایشگاه است.

گفتنی است در این نمایشگاه تعداد ٤٠ تابلو در رابطه با آثار  سوء مصرف مواد مخدر و تعدادی کاریکاتور از آسیب های اجتماعی و همچنین بروشورهایی در این خصوص به نمایش گذاشته شده است.